Obsah
Oznamovanie protispoločenskej činnosti (tzv. Whistleblowing)
Zákon 54/2019 Z. z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov upravuje ochranu zamestnancov pred prípadnými postihmi za oznámenie kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti a povinnosti zamestnávateľov pri prijímaní a vybavovaní takýchto podaní.
Cieľ zákona
Zákon si kladie za cieľ prijatím ochranných opatrení motivovať zamestnancov oznamovať protispoločenskú činnosť, o ktorej sa dozvedeli v súvislosti so svojím zamestnaním. Predpokladá sa tiež zlepšenie odhaľovania protispoločenskej činnosti a jej páchateľov, a tým aj zníženie takto spôsobených škôd.
Definícia závažnej protispoločenskej činnosti: Nová úprava má širší záber oproti niektorým starším poslaneckým návrhom. Pokrývať bude nielen korupciu a určenú trestnú činnosť. Pod zákon budú spadať vybrané trestné činy a správne delikty (definované ako závažná protispoločenská činnosť), ako aj iná protispoločenská činnosť a v rámci nej napríklad aj nehospodárne či neetické konanie.
Zákon vymedzuje závažnú protispoločenskú činnosť ako protiprávne konanie, ktoré je:
- niektorým z trestných činov verejných činiteľov, korupcie, machinácie pri verejnom obstarávaní alebo poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev,
- trestným činom s hornou hranicou trestu odňatia slobody prevyšujúcou dva roky, alebo
- správnym deliktom, za ktorý možno uložiť pokutu s hornou hranicou vo výške najmenej 30.000 eur alebo s hornou hranicou určenou výpočtom
Oznámením je uvedenie skutočností, o ktorých sa fyzická osoba dozvedela v súvislosti s pracovnoprávnym vzťahom alebo iným obdobným vzťahom a ktoré sa týkajú protispoločenskej činnosti.
Oznamovateľ je fyzická osoba, ktorá v dobrej viere urobí oznámenie príslušnému orgánu a uvedie v ňom skutočnosti, o ktorých sa dozvedela v súvislosti s výkonom svojho zamestnania, povolania, postavenia alebo funkcie a ktoré môžu významnou mierou prispieť alebo prispeli k objasneniu závažnej protispoločenskej činnosti alebo k zisteniu alebo usvedčeniu jej páchateľa.
Zodpovedná osoba na preverenie podnetu: hlavná kontrolórka obce Biely Kostol. Hlavná kontrolórka obce Biely Kostol plní úlohu zodpovednej osoby v plnom rozsahu aj pre Materskú školu Biely Kostol a Základnú školu Biely Kostol.
Oznámenia možno podať nasledovnými spôsobmi:
Písomne na adresu:
Hlavná kontrolórka Obce Biely Kostol
Obec Biely Kostol
Pionierske námestie 5475/18
919 34 Biely Kostol
v uzatvorenej obálke s označením: „NEOTVÁRAŤ – DO RÚK HLAVNÉHO KONTROLÓRA OBCE“
Elektronicky na e-mail: kontrolor@bielykostol.sk
Osobne hlavnej kontrolórke obce – potrebné dohodnúť stretnutie s hlavnou kontrolórkou.
Postup podávania, evidovania a vnútorný systém preverovania oznámení o protispoločenskej činnosti je upravený internou SMERNICOU obce č. 01/2023
Smernica 1/2023 Oznamovanie protispoločenskej činnosti (365.43 kB)
Poskytovanie ochrany: Ochrana zamestnanca sa bude poskytovať v niekoľkých rovinách v závislosti od toho, či oznámenie urobí smerom navonok vo forme trestného oznámenia alebo podnetu na začatie konania o správnom delikte alebo či podnet podal smerom dovnútra zamestnávateľa v rámci navrhovaného vnútorného systému. Takisto môže ísť buď o preventívnu ochranu alebo následné ochranné oparenia.
Možnosť zachovania anonymity oznamovateľa: Zákon umožní zachovať anonymitu oznamovateľa pred zamestnávateľom pri oznamovaní závažnej protispoločenskej činnosti. Oznamovateľ si od prokurátora, resp. správneho orgánu, bude môcť vyžiadať iba potvrdenie o tom, že je oznamovateľ, a to môže využiť až v prípade, keď zamestnávateľ urobí voči nemu negatívny pracovnoprávny úkon. Na základe tohto potvrdenia inšpektorát práce môže pozastaviť účinnosť tohto pracovnoprávneho úkonu.
Zákon o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti:
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2019/54/20230901