Navigácia

Výber jazyka

Obsah

Vyjadrenie sa k statusom pána R. Martinkoviča na facebooku v príspevku : Otvorenie novej ZŠ.

Typ: ostatné
Tretí deň sledujem Vaše komentáre, ktoré sa týkajú otvorenia novej ZŠ v Bielom Kostole a k tomu ste primotali aj riešenie odpadov v obci. Je tam viacero nezmyslov a útokov na moju osobu, ale to prehliadam, nakoľko ide o slaboduchosť osôb, ktorí sa vyjadrujú k ľuďom, ktorí pre túto obec vykonali kus

zaslúženej práce bez nároku na odmenu. Je absurdné, že sa vyjadrujú ľudia, čo pre túto obec nikdy nič neurobili. Ale vrátim sa k tým dvom spomínaným témam.

Keďže našim záujmom a hodnotami OcÚ sú otvorenosť a transparentnosť všetkych informácií a aktivít v obci, všetky dostupné údaje si ten kto chce a má záujem nájde na stránke www.bielykostol.sk. Takže bez problémov si nájdete údaje o financovaní či už ZŠ ale aj odpadov v obci.

1. Výstavba a otvorenie ZŠ

Zo zmluvy a aj ostatných údajov sa dozviete, že samotná budova s inštaláciou moderných zelených technológií stála 1,3 mil. Eur zvysok 400 tisic eur bolo použitých na vystavbu zakladov, kanalizacie, prijazdu, parkoviska, oplotenia… cize inzinierske siete.

Samotna budova pozostava z 10 tried s kapacitou cca 190-200 žiakov, jedalne, vydajne jedla.

Keď si urobíte prieskum v súčasných len nadstavbách 5. tried už na nejakej existujúcej škole, v súčasnosti to vychádza okolo 950 tisíc eur a to nie sú zapracované moderné zelené technológie na efektívnu a úspornú prevádzku školy.

Výrok, že čo je to za efektivitu postaviť ZŠ za 1,7 miliona eur pre 16 detí je populistické. Škola je súčasťou fungovania obce a bude stáť stáročie. Je to odkaz od nás pre ďaľšie generácie. Svojimi vyjadreniami zhadzujete v prvom rade seba, nie mňa, poslancov a všetkých, ktorí sa zaslúžili o jej vznik a otvorenie. V priebehu ďaľších rokov sa postupne zaplní. A nielen žiakmi z Bieleho Kostola.

Čo sa týka dlhu. Na ZŠ sme si vzali úver v sume 510 tisíc eur, ktorý budeme splácať 10 rokov mesačnou sumou 2800 eur. Každý rozumný človek si to vie zrátať, že to obec nezruinuje. Dnes pri súčasných cenách by sme školu postaviť nedokázali. Pre obec, kde sa blížime k 3000 obyvateľom a zväčša mladých rodín je škola v obci nevyhnutnosťou. A postupne k škole pribudne telocvičňa ktorá v obci absentuje a bude slúžiť aj pre verejnosť a plánuje sa aj multifunkčné ihrisko.

Informácia, že smerom na Kočišské sa plánuje výstavba ZŠ pre TT nie je pravdivá. Celá plánovaná výstavba bola zastavená pred 2 rokmi.

2. Riadenie odpadov v obci

Od minulého roka obec prešla na inovatívny prístup k riešeniu komunálneho odpadu (KO)- množstvovému zberu. Zároveň sa zmenila zvozová spoločnosť. K týmto zmenám pribudla i zmena poplatkov za KO. Z minulých paušalnych poplatkov ( rovnaký poplatok na člena domácnosti) sme prešli na spravodlivé financovanie a to poplatok za množstvo vyprodukovaného KO na domácnosť. Za necelé dva roky sme zvýšili mieru separácie zo 14 % na 46 %. A znížilo sa množstvo KO i napriek tomu, že nám pribudli obyvatelia.

Samozrejme mnohým- najmä tým, čo neseparovali odpad, nepriznali členov domácnosti, obchádzali zákony, sa tento transparentný prístup nepáči. Každá domácnosť má každý mesiac prehľad o množstve vyprodukovaného KO . Je k dispozícii na OcÚ. Donedávna Bol zverejnený aj na stránke obce pod sekciou odpady. Po doriešení administratívnych činnosti v tom budeme pokračovať. Každá domácnosť má pridelené číslo na základe ktorého si môže pozrieť vyprodukované množstvo KO za príslušný mesiac.

A tak by ste tam určite nenašli informáciu p. Martinkoviča, ktorý tvrdí, že sme mu navážili 250 kg v 120 l nádobe. Tých 250 kg mu bolo navážené za celý rok 2021, nie za jeden vývoz v 120 l nádobe.

Podľa jeho úvah by mal platiť za rok vo svojej domácnosti za vývoz 3 eurá za domácnosť.

Priemer v SR bol minuly rok cca 40 eur/ obyvatela, v súčasnosti ceny rastú a napr v CR, je priemer 47 eur/ obyvateľa.

Neustále na OcÚ útočí ohľadom vzorca na výpočet úhrady KO.

Výrok prokurátora spred 2 týždňov je jasný. Z našej strany sme nepochybili k konečnej sume za KO.

Pán Martinkovič nemá v našej obci trvalý ani prechodný pobyt. To znamená, že obec na neho nedostáva podielové dane. Do minulého roku produkoval odpad min v 2x240 l nádobách a keďže nie je v obci prihlásený, platil paušál 20 eur. Takže milí obyvatelia Bieleho Kostola. Toto je človek, ktorý v obci žije z Vašich poplatkov!

O ostatných nezmyselnostiach ktoré dotyčný pán sa rozpisovať nebudem. Mnohé už vysvetlila hlavná kontrolórka Janka Dirgová v komentaroch k príspevku o otvorení školy.

Všetky hejty pána Martinkoviča sú populistické, zavádzajúce a klamlivé. Jeho snahou je bez dôkazov znevažovať prácu zamestnancov OcÚ, poslancov a moju. Som si vedomá toho, že v obci robíme poriadky a pre mnohých sme nepohodlní. Hovoria za nás činy a výsledky.

 

Iveta Paulová, starostka

 


Vytvorené: 16. 9. 2022
Posledná aktualizácia: 16. 9. 2022 08:44
Autor: Správce Webu