Vyjadrenie sa k otvoreniu základnej školy v Bielom Kostole

ZŠ Zajtra naše školopovinné deti nastupujú do škôl. Mnohí sa určite tešia na spolužiakov, kamarátov. Po náročných mesiacoch spojených s koronavírusom nevieme čo nás opäť čaká v tých nasledujúcich.
I napriek tomuto náročnému obdobiu sme sa pustili do náročnej výzvy a to vybudovania základnej školy

v Bielom Kostole. Akiste všetci viete, že pred necelými troma rokmi sme nemali ani pomyslenie na realizáciu tohto náročného projektu, nakoľko obec už nemá žiaden obecný pozemok. Pomocnú ruku a veľké gesto v tomto urobila spoločnosť RENTAZ, ktorá nielenže nám darovala 53 árov pozemku, ale neúnavne pomáhala pri realizácii infraštruktúry ku budúcej škole. Škola sa stavala na “ zelenej lúke”.

Stavebné povolenie sme získali koncom apríla 2021 a to znamená, že až od tej chvíle bolo možné začať s výstavbou. Aby toho nebolo málo, tak archeológovia v lokalite objavili unikátne nálezy, čo zastavilo výstavbu príjazdovej cesty k škole a zhotovenie kanalizácie. Okrem toho, meškali dodávky stavebných materiálov a to sa nijako ovplyvniť nedalo- medzinárodný problém. A príroda tiež urobila svoje. Pri zhotovovaní základov pršalo v kuse dva týždne.

I napriek týmto prekážkam boli zhotovitelia ochotní pustiť sa do výstavby s tým, že škola sa v tomto roku otvorí. Určite ste všetci videli živý ruch na stavbe nielen cez pracovné dni a do večerných hodín.

Neexistuje výraz, ktorý by vyjadril vďaku za ich ústretovosť, ochotu a pracovitosť.

Prvá kolaudácia bola naplánovaná na 17.8, avšak stav školy v tento termín nebol vyhovujúci. I napriek tomu stretnutie s kontrolnými orgánmi pomohol všetkým zainteresovaným k upresneniu si požiadaviek na úspešnú kolaudáciu. Ďalší termín bol stanovený na 30.8. Išlo o “šibeničný” termín z dôvodu možného zaradenia školy do siete škôl. Vysoko oceňujem prístup Ministerstva školstva, ktorý bol ochotný do poslednej chvíle nám byť ústretový a obratom nás riešiť. Otvorenie školy bolo pripravené po každej stránke. Zabezpečilo sa vybavenie do tried, zakúpili učebnice, sponzorsky zabezpečili interaktívne tabule. Boli vybrané učiteľky, družinárka, strava pre deti …..

Pondelok 30.8 mal byť pre nás prelomový. Bojovali sme všetci do poslednej minúty. Avšak kolaudácia nedopadla tak ako sme si želali. Mrzí ma, že nešlo o závažné nedostatky, nakoľko boli doriešiteľné do dvoch dni. Dôkazom toho je skutočnosť, že v piatok 3.9 sa kolaudácia dokončuje.

Avšak, keďže do siete škôl je možné školu zaradiť až po jej skolaudovaní, tento školský rok už nie je možné prijať žiakov, lebo tieto všetky úkony bolo potrebné vyriešiť do 31.8.

Upokojuje ma skutočnosť, že všetky deti ktoré boli v ZŠ zapísané pre Biely Kostol, budú prijaté v Ružindole do jednej triedy. Za túto ústretovosť ďakujem pani riaditeľke školy v Ružindole, ako aj celému jej vedeniu a pedagogickému zboru.

Avšak mrzí ma, že sa nájdu takí čo negujú a znevažujú úsilie všetkých, ktorí vyvinuli nadľudské výkony, aby vyšli v ústrety myšlienke vybudovať za 4 mesiace ZŠ na zelenej lúke. Urobili zázraky a nezaslúžia si negatívne reakcie či už našich skalných hejterov na FB, ale aj v Pravde, kde novinárka bez nášho vedomia zverejnila článok, ktorý bol skreslený a nepravdivý. Vrátane vyjadrenia mamičky, ktorá sa o situácii ohľadom školy nikdy neinformovala. Všetkým, ktorí volali alebo sa pýtali sme vždy situáciu vysvetlili. Plne som ich chápala.

Ešte raz ďakujem všetkým, ktorí nás psychicky podporovali a držali nám palce.

Iveta Paulová, starostka

Vytvorené: 2. 9. 2021