Vyjadrenie sa k detskému ihrisku vedľa COOP Jednota

di Vzhľadom k tomu, že sa nepriamo dozvedám o populistických úvahách a komentároch v skupine FB Za lepší Biely Kostol, na ktorej nie som ani členom, tak využívam FB obce a rada by som sa k tomu vyjadrila ako starostka.
Všetci sme si vedomí toho, že v tejto obci absentujú priestory,

kde by sa mohli hrať deti. O to je to horšie, že do obce sa nám sťahujú poväčšinou mladé rodiny s deťmi.

Súčasný stav je taký, že máme jedno detské ihrisko pri COOP Jednota, ktoré bolo vybudované svojpomocne pred pár rokmi z iniciatívy nášho obyvateľa Peťa Belka, ktorý aj zorganizoval zbierku na zakúpenie drevenej zostavy. Ihrisko sa zrealizovalo brigádnicky vrátane vysadenia zelene.

Niekoľko rokov sa bortíme s viacerými problémami- ten najväčší je ten, že vo večerných hodinách si tam nachádza útočisko mládež a tak sa nedivme že je všetko zničené. Druhým problémom je neporiadok okolo ihriska. Nakoľko táto plocha nepatrí obci, nemáme kompetenciu zasahovať do úpravy. I napriek tomu sa naši zamestnanci starajú aj o to okolie.

Každoročne nám na ihrisko chodia kontroly a tak vieme aké nedostatky na ihrisku sú a riešime to. Z toho dôvodu bolo potrebné uzavrieť celú časť ktorá je opáskovaná.

Dva roky po sebe sa organizovalo už niekoľko brigád na ktoré som pozývala Vás všetkých. Obzvlášť som vymedzila detské ihrisko. Prvý rok sme tam brigádovali dve, následne na ďalšej brigáde bola Lenka Kuzmová sama s dvoma malými deťmi. Na ďalšej náš stály dobrovoľník Stanko Študenc. A priebežne nám pomáha partia 4 “mládencov” z Potočnej ul.

Sme z mála obcí ktorá realizuje projekty komunitného participatívneho rozpočtu. O tejto aktivite sme informovali dostatočne a vyzývali občanov, aby prišli s návrhom a obec zafinancuje tento projekt. Každoročne sa na tieto projekty vyčleňujú nemalé financie. V prvom roku projekt ktorý podala Lenka Kuzmová a týkal sa detského ihriska - zakupil sa kolotoč a húpačka. Druhý ročník sa zrušil, nakoľko bol predložený obci len jeden projekt. Čiže možnosť nik nevyužil. V treťom roku boli v zmysle pravidiel schválené dva projekty- obmova kruhovej križovatky a vytvorenie treningového ihriska pre verejnosť. Tento rok sa ani nevyčerpala schválena výška dotácie.

PREČO NIK Z VÁS NEVYUŽIL TÚTO MOŽNOSŤ A NEPODAL PROJEKT?

Realizácia týchto projektov sa uskutočňuje v spolupráci s poslancami a zamestnancami OcU.

Výhodou týchto projektov je to, že návrhy idú od obyvateľov.

AVŠAK, to čo ma trápi je ten populizmus k riešeniu celej situácie.

DO DNEŠNÉHO DŇA mi nik nezavolal, nenapísal mail, neprišiel za mnou.

Ale zisťujem, že táto nová “kultúra” je rozšírená po celom Slovensku a v našej obci obzvlášť.

Všetci sme si vedomí toho, že v tejto obci absentujú priestory, kde by sa mohli hrať Už nejaký čas hľadáme riešenie, akým spôsobom sa dopracovať k pozemku, kde by bolo možné vybudovat ďalšie detské ihrisko. Totižto obec nevlastní už žiadny pozemok. Jediný čo máme je plocha vedľa cintorína.

Po niekoľkých stretnutiach sme s developerom VENCORP našli riešenie a momentálne riešime prevod ich pozemku na obecný. Ide o plochu 640 m2 ktorý sa nachádza medzi ulicami Hlavná a Potočná. Na jeseň developer za vlastné náklady plochu oplotí a vybuduje detské ihrisko.

Každý z investorov, ktorý uskutočnil výstavbu lokalít v novej časti obce sa zaviazal vybudovať detské ihrisko. Ani jeden z nich sľub nesplnil. Nech si spytuju svedomie tí, ktorých sa to týka.

Na záver by som rada opakovane zdôraznila, že populistické príspevky a komentáre na FB k ničomu nevedú. Verím, že mailovú adresu na mňa poznáte a číslo na mobil je zverejnené na stránke obce.

Každý kto ma oslovil s návrhom na zlepšenie v obci odmietnutý nebol.

Všetkým nám ide o to, aby sa v obci dobre žilo a verím, že spoločnými silami to zvládneme.

Iveta Paulová, starostka

Vytvorené: 4. 8. 2021