Zrealizoval sa prvý zvoz množstvového komunálneho odpadu......

Zrealizoval sa prvý zvoz množstvového komunálneho odpadu...... Milí Bielokostolčania,
to čo sme tieto dva dni zažili v súvislosti s množstvovým zberom komunálneho odpadu je neviem či dobrý podklad na komédiu alebo tragédiu. To čo za posledný mesiac musíme riešiť sa asi neudialo v žiadnej obci.

Neustále osočovanie, šikana na zamestnancov obce zo strany obyvateľov, snaha o podvody, klamstvá, krádeže.... Toto všetko sa udialo počas transformácie zvozovej spoločnosti na inú a inovatívnom spôsobe riadenia odpadov z paušálneho na množstvový.

Tak ako už bolo niekoľkokrát spomínané, snahou obce je vytvoriť prístup, pri ktorom by domácnosť nepocítili zvýšenie poplatkov za komunálny odpad, ktorý sa zo strany štátu každoročne zvyšuje o 100%. Teší nás, že sa nám mnohými opatreniami podarilo za posledné dva roky zvýšiť mieru separácie z 10% na 22,6%. Avšak oproti priemeru v okolitých obciach (35-40%) sme pod jeho úrovňou. Od miery separácie závisí i poplatok štátu. Čo platíme všetci. Minulý rok musela obec doplácať za tieto služby oproti vybraným poplatkom od obyvateľov. Téma odpadového hospodárstva je kľúčovou v našej obci. A určite sa nedá zlepšiť za mesiac či polrok.

A výsledkom vyše ročného snaženia je to, čo vidíte na obrázkoch... Toto má byť komunálny odpad.

Pridám zopár pikošiek z včerajšieho a dnešného zvozu:

- v utorok ráno sme na cintoríne v oboch kontajneroch na odpad z cintorína našli vyše polovicu obsahu kontajnerov vrecia s komunálnym odpadom,

- pri zamknutých kontajneroch na Potočnej ul a obecnom úrade boli položené vrecia s komunálom- teraz nám ich zobrali, nabudúce ich nechajú mimo kontajner...,

- našli sa prelepené kódy a nálepky na 240 l nádoby zo 120l- neboli vynesené, lebo čip zostal na pôvodnej 120 l nádobe- v databáze je identifikovaná očípovaná nádoba, čiže každý podvod je odhalený,

- bol pokus o obvinenie pracovníkov KOSIT za poškodenie nádoby. Keďže kolegyňa s nimi chodila, videla celý proces manipulácie s nádobami, čiže niekto sa chcel dostať k novej nádobe, - a mnoho podobných ozaj úbohých počinov.

Nabudúce pri akomkoľvek pokuse o podvod a klamstvo uvedieme plné meno vinníka.

Bohužiaľ, kvôli tým čo majú "zajačie úmysly” sme nútení zakúpiť a nainštalovať kamery. Tieto financie mohli byť zmysluplnejšie využité.

Na záver pár dôležitých informácií:

Najbližší zvoz bude v utorok-stredu 13.-14.4, keďže tento bol mimoriadny.

V každej domácnosti sa bude zohľadňovať počet zvozov. Čiže ak nebudete mať na budúci týždeň dostatok odpadu ( aspoň do polovice nádoby) nie je potrebné ju vyložiť.

Časový harmonogram zvozu komunálneho odpadu bude zverejnený po 15.4. (zvažuje sa jednodňový zvoz oproti plánovanému 2 dňovému).

120l nádoby na odpad, ktoré boli dodané domácnostiam za kontajner (Potočná ul) je potrebné pristaviť v deň zvozu na začiatok chodníka k ceste. Bol problém sa autom dostať do uličiek.

V prípade akýchkoľvek otázok píšte na mail: starosta@bielykostol.sk.

Verím, že postupne spoločnými silami sa dopracujeme k požadovanému prístupu, výsledkom a spokojnosti. Všetko je to o prístupe všetkých obyvateľov obce.

Vytvorené: 9. 4. 2021
Posledná aktualizácia: 9. 4. 2021 11:54