Čo je cieľom sčítania obyvateľov?

sčítanie Získať vzájomne prepojené a unikátne údaje o stave spoločnosti v oblasti súčasného pobytu, rodinného stavu, vzdelania, zamestnania, dochádzky, národnosti a náboženstva. Mnohé zo zisťovaných údajov nie je možné v rovnakom rozsahu získať z iných zdrojov.

Výsledky zo sčítania budú slúžiť aj ako podklad pre územné plánovanie obcí, pri riešení systému dopravy, budovaniu záchytných parkovísk, parkovacích miest, nakoľko vďaka týmto údajom sa zistí dochádzka do škôl a zamestnania. Zistenie reálneho počtu dochádzajúcich a odchádzajúcich obyvateľov za prácou alebo do školy pomôže prispieť k zlepšeniu dopravnej situácie na území obce alebo v jej okolí.

Od vekovej štruktúry obyvateľstva na území obce závisí plánovanie počtu miest v materských školách, v základných školách, plánovanie služieb pre seniorov.

Obciam môžu slúžiť výsledky sčítania ako podklad pri čerpaní eurofondov, napr. na opravu ciest, kanalizáciu, podporu voľnočasových aktivít, cestovného ruchu a pod.

Vytvorené: 23. 2. 2021
Posledná aktualizácia: 29. 3. 2021 10:27